Praktické informace

Nezbytné vybavení

Batoh

Doporučujeme nepromokavý batůžek, ideálně ve velikosti kolem 12l, s polstrováním zad, upravitelnou délkou popruhů a hrudním pásem, aby dětem nepadal z ramen (např. značky Boll, Deuter). V batohu si budou děti denně nosit svačinu v krabiččce, pití, pláštěnku, kapesníky, podsedák a sáček na poklady z lesa. Někdy i oblečení (mikina, rukavice…). Jako podsedák ideálně poslouží ustřihnutý kus karimatky.

Oblečení dle počasí

V teplých či horkých měsících je nejdůležitější dbát na pokrývku hlavy. Na dopoledne je vhodné dát dětem dlouhé tenké kalhoty/legíny, které v lese dítko ochrání před kopřivami nebo před škrábnutím od keříků či větviček. Před obědem se pak děti převléknou do kraťásků.

V chladném počasí se může zdát složitější obléknout dítě tak, aby mu nebyla zima, nebojte se průvodce požádat o radu. Základem je cibulové vrstvení, což znamená více tenčích vrstev, které lze podle potřeby svlékat a znovu oblékat. Jako spodní vrstvu velmi doporučujeme funkční nebo merino dlouhé prádlo, je to vždy lepší než například obyčejné punčocháče. Poté by měly následovat 1–3 vrstvy fleecového materiálu, který dítě zahřeje a zároveň udrží stabilní teplotu. Nejsvrchnější vrstva je z nepromokavého materiálu.

Nepromokavé kalhoty by měly mít gumičku, kterou lze přetáhnout přes boty. Lepší jsou kalhoty bez kšand (=jen do pasu) kvůli pohodlnějšímu chození na záchod. Pokud přece jen pořídíte kalhoty s laclem, zkuste bundu zastrčit do kalhot pod něj. Dítko při toaletě nebude muset sundávat bundu.

Jako boty je ideální zvolit pevnou kotníkovou obuv s membránou. Do deště a bláta jsou pak vhodnější gumáky (zateplené nebo nezateplené, podle venkovní teploty). V zimě je vhodné dát dětem vlněné ponožky. Do maringotky jsou potřeba přezůvky s upevněním kolem paty (tedy ne cukle) a podrážkou proti mokru (tedy ne celokožené capáčky).

Náhradní oblečení + vlastní plátěná taška

Náhradní oblečení je uloženo v maringotce v boxíku. Zde by měly děti mít alespoň jednu kompletní sadu náhradního oblečení, dále dvoje ponožky a spodní prádlo, případně náhradní boty.

Spacák + polštářek

Děti, které po obědě ve školce spinkají, potřebují teplý dětský spacák s komfortem kolem 0. Doporučujeme např. Boll patrol (pozor, ne LITE – je to jen letní verze) anebo Jurek řady outdoor. Při spinkání děti mohou mít polštářek nebo plyšáčka.

Základní pravidla

Abychom zajistili bezpečnost dětí a předcházeli konfliktům či nedorozuměním, platí u nás ve školce tato pravidla: 

  • Do školky nenosíme vlastní hračky (maximálně plyšáka na odpolední spaní), sladkosti, žvýkačky, ani ozdoby na krk (korálky, řetízky atd.).
  • Konflikty se učíme řešit v klidu, slovně.
  • Při jídle sedíme na místě.
  • Po skončení určité činnosti vracíme věci vždy na své místo.
  • Nářadí používám po dohodě s průvodcem. S nářadím i klacíky chodíme pomalu.
  • Jsme vždy na dohled a doslech průvodce. Když slyším své jméno, odpovím.
  • Cestou lesem se vždy čekáme na předem dohodnutých místech.
  • Nebavíme se a neodcházíme pryč s cizími lidmi (ani se známými). 
  • V lese se nejprve poradíme s průvodcem, než něco ochutnáme. 
  • Chováme se ohleduplně k sobě i k přírodě, nikdy po sobě nenecháváme odpadky.
  • Když slyším okarinu, přijdu na předem domluvené místo. 
  • Děti nesmí vstupovat do vnitřního kruhu ohniště. U ohně je vždy přítomen dohlížející průvodce nebo rodič a jakákoliv manipulace (opékání, přikládání) je vždy pod dozorem dospělého.
  • Používám slovíčko DOST, pokud se děje něco, co už nezvládám a nechci. Respektuji, když stejné slovíčko použije kamarád. 
  • Jestliže potřebuji pomoc, řeknu si o ni.  Pokud je potřeba a je to v mých silách, pomohu.  

Jak ve Vrbínku probíhá hygiena?

Mytí rukou a toaleta

Dodržování pravidelné hygieny je v našem klubu samozřejmostí. Vždy před jídlem nebo po použití toalety si děti myjí ruce v umývárně pod tekoucí vodou. K dispozici mají mýdlo a ručníky, popř. jednorázové papírové utěrky. V lese používáme k omytí rukou láhev s vodou, případně rozprašovač s vodou (v zimě termosku s teplou vodou)  a tea-tree olejem, který má zároveň i desinfekční účinky.

Jako WC slouží separační kompostovací toalety, na záchodě je vždy dostatek toaletního papíru.

Když se objeví bolístka

Na zahradě ani v lese nežijeme sami, proto se čas od času stane, že na nás zaútočí bodavý hmyz nebo žíznivé klíště. Občas při pohybu venku neunikneme ani jiným drobným zraněním. Z toho důvodu máme u sebe neustále plně vybavenou lékárničku a jsme schopni všechny tyto drobné nepříjemnosti rychle vyřešit. Všichni naši průvodci se pravidelně účastní kurzů první pomoci a jsou vždy připraveni zasáhnout.

A jak je to s povinným předškolním rokem a docházkou do LK Vrbínek?

Povinné předškolní vzdělávání se týká dětí, které budou mít do 31. 8. (včetně) pět let. U většiny dětí se tedy jedná o rok před nástupem do ZŠ. Tyto děti musí rodič přihlásit k předškolnímu vzdělávání do MŠ, která je zapsaná v rejstříku škol a školských zařízení. Lesní klub Vrbínek v tomto rejstříku zapsaný není, ale i přesto jej dítko může navštěvovat po celou dobu své předškolní docházky. Jsou dvě varianty:

A. Pokud dítko navštěvuje LK Vrbínek a zároveň i běžnou státní MŠ, je nejjednodušší cestou domluvit se ve státní MŠ, že bude plnit předškolní rok tam a ve dny, kdy navštěvuje lesní klub, jej budete omlouvat.

B. Pokud dítko navštěvuje pouze LK Vrbínek, musí mu rodiče vyřídit individuální vzdělávání (IV), což je v případě předškolního vzdělávání jednoduché, jde v podstatě o formalitu.

Vyřízení IV zahrnuje tři kroky:

1. Zápis do MŠ, která je zapsaná v rejstříku škol a školských zařízení, a to v termínu od 2. do 16. května. Konkrétní datum se dozvíte na webových stránkách vybrané MŠ. Můžete si vybrat jakoukoliv MŠ dle svého uvážení, anebo Vám můžeme doporučit MŠ, se kterou máme navázanou spolupráci ohledně IV našich školkových dětí.

2. Oznámení o individuálním vzdělávání – o individuální vzdělávání se nežádá, ale opravdu se pouze oznamuje. Ředitel Vám musí vždy vyhovět. Toto oznámení jste povinni učinit nejpozději 3 měsíce před počátkem školního roku. Můžete ho tedy učinit hned u zápisu. Pokud se pro individuální vzdělávání rozhodnete v průběhu roku, oznámíte ho řediteli MŠ a druhý den už jste v individuálním vzdělávání.

Oznámení o individuálním vzdělávání musí obsahovat jméno, příjmení, rodné číslo a místo trvalého pobytu dítěte + období, ve kterém má být dítě individuálně vzděláváno + důvody pro individuální vzdělávání dítěte. Důvody mohou být jakékoli, řediteli MŠ nepřísluší na základě uvedených důvodů vašemu dítěti domácí vzdělávání „nepovolit“. Vzor, jak má oznámení o individuálním vzdělávání vypadat, Vám rádi poskytneme.

3. Účast na ověřování, které probíhá v listopadu nebo prosinci. Každá MŠ má stanovený svůj způsob ověřování a má ho uvedený ve školním řádu. Opět se jedná o formalitu. Podle zákona je zákonný zástupce povinen zajistit účast dítěte na ověřování. I kdyby tam dítě pak „nic nepředvedlo“ (např. kvůli stydlivosti), ředitel není oprávněn individuální vzdělávání ukončit. To může nastat jen v případě, kdy byste se na účast bez omluvy nedostavili. Ředitel může pouze doporučit další postup při vzdělávání dítěte.

Všechno Vám rádi poradíme, vysvětlíme, doporučíme. Nebojte se na nás obrátit. 😊