Praktické informace

Nezbytné vybavení

Batoh

Doporučujeme nepromokavý batůžek s polstrováním zad, upravitelnou délkou popruhů a hrudním pásem, aby dětem nepadal z ramen. V batohu si budou děti denně nosit svačinu, pití, pláštěnku, kapesník, podsedák a sáček na poklady z lesa. Někdy i náhradní kusy oblečení (ponožky, rukavice…). Jako podsedák ideálně poslouží ustřihnutý kus karimatky.

Oblečení dle počasí

V teplých či horkých měsících je nejdůležitější dbát na pokrývku hlavy, ideálně takovou, která zároveň chrání i krk.

V chladném počasí se může zdát složitější obléknout dítě tak, aby mu nebyla zima, nebojte se průvodce požádat o radu. Základem je cibulové vrstvení, což znamená více tenčích vrstev, které lze podle potřeby svlékat a znovu oblékat. Jako spodní vrstvu velmi doporučujeme funkční nebo merino dlouhé prádlo, je to vždy lepší než například obyčejné punčocháče. Poté by měly následovat 1–3 vrstvy fleecového materiálu, který dítě zahřeje a zároveň udrží stabilní teplotu. Nejsvrchnější vrstva je z nepromokavého materiálu.

Nepromokavé kalhoty by měly mít gumičku, kterou lze přetáhnout přes boty. Lepší jsou kalhoty bez kšand kvůli pohodlnějšímu chození na záchod.

Jako boty je ideální zvolit pevnou kotníkovou obuv s membránou. Do deště a bláta jsou pak vhodnější gumáky (zateplené nebo nezateplené, podle venkovní teploty). V zimě je vhodné dát dětem vlněné ponožky.

Náhradní oblečení

Náhradní oblečení zůstává v týpí, kde má každé dítě svůj boxík. Zde by měly děti mít alespoň jednu kompletní sadu náhradního oblečení, dále dvoje ponožky a spodní prádlo, případně náhradní boty.

Základní pravidla

Abychom zajistili bezpečnost dětí a předcházeli konfliktům či nedorozuměním, platí u nás ve školce tato pravidla: 

 • Do školky nenosíme vlastní hračky (maximálně plyšáka na odpolední spaní), sladkosti, žvýkačky, ani ozdoby na krk (korálky, řetízky atd.).
 • Konflikty se učíme řešit v klidu, slovně.
 • Při jídle sedíme na místě.
 • Po skončení určité činnosti vracíme věci vždy na své místo.
 • Nářadí používám po dohodě s průvodcem. S nářadím i klacíky chodíme pomalu.
 • Jsme vždy na dohled a doslech průvodce. Když slyším své jméno, odpovím.
 • Cestou lesem se vždy čekáme na předem dohodnutých místech.
 • Nebavíme se a neodcházíme pryč s cizími lidmi (ani se známými). 
 • V lese se nejprve poradíme s průvodcem, než něco ochutnáme. 
 • Chováme se ohleduplně k sobě i k přírodě, nikdy po sobě nenecháváme odpadky.
 • Když slyším okarinu, přijdu na předem domluvené místo. 
 • Děti nesmí vstupovat do vnitřního kruhu ohniště. U ohně je vždy přítomen dohlížející průvodce nebo rodič a jakákoliv manipulace (opékání, přikládání) je vždy pod dozorem dospělého.
 • Používám slovíčko DOST, pokud se děje něco, co už nezvládám a nechci. Respektuji, když stejné slovíčko použije kamarád. 
 • Jestliže potřebuji pomoc, řeknu si o ni.  Pokud je potřeba a je to v mých silách, pomohu.  

Jak ve Vrbínku probíhá hygiena?

Mytí rukou a toaleta

Dodržování pravidelné hygieny je v našem klubu samozřejmostí. Vždy před jídlem nebo po použití toalety si děti myjí ruce v umývárně pod tekoucí vodou. K dispozici mají mýdlo a ručníky, popř. jednorázové papírové utěrky. V lese používáme k omytí rukou láhev s vodou, případně rozprašovač s vodou (v zimě termosku s teplou vodou)  a tea-tree olejem, který má zároveň i desinfekční účinky.

Jako WC slouží separační kompostovací toalety, na záchodě je vždy dostatek toaletního papíru.

Když se objeví bolístka

Na zahradě ani v lese nežijeme sami, proto se čas od času stane, že na nás zaútočí bodavý hmyz nebo žíznivé klíště. Občas při pohybu venku neunikneme ani jiným drobným zraněním. Z toho důvodu máme u sebe neustále plně vybavenou lékárničku a jsme schopni všechny tyto drobné nepříjemnosti rychle vyřešit. Všichni naši průvodci se pravidelně účastní kurzů první pomoci a jsou vždy připraveni zasáhnout.