Stravování

Společné stravování považujeme za velmi důležité, neboť rituál společného jídla se vytrácí i z rodinného života. Ve Vrbínku si před jídlem společně říkáme průpověď, jejímž smyslem je přivést děti k vědomému vnímání předělu z jedné činnosti do druhé, k prožití sounáležitosti se společenstvím třídy a také k uvědomění si, že jídlo není samozřejmostí, ale darem.

Příklad průpovědi: „Všechno, co roste ze země, chutná a voní příjemně. Sluníčko s deštěm den co den rostlinky vytahují ven. Děkujem ti, sluníčko, žes uzrálo zrníčko, děkujem ti, země milá, žes to zrnko v sobě skryla. Dobrou chuť!“

V prvním pilotním roce 2021/22 nabízí Vrbínek pouze dopolední provoz, děti proto stihnou v klubu pouze dopolední svačinu a na oběd už budou doma. V dalších školních letech bude již strava celodenní, zdravé obědy a odpolední svačiny bude zajišťovat rozvozová firma.

Během deštivých dní probíhá stravování v týpí.

Dopolední svačina

Do Vrbínku si děti nosí vlastní dopolední svačiny z domova ve svačinových krabičkách, které si ten den také odnášejí domů. Doporučujeme dítěti udělat pořádnou svačinu, ať pak vydrží domů do oběda. Její součástí může být čerstvé ovoce a zelenina (v zimě je dobrou alternativou sušené ovoce), oříšky, semínka, mysli a raw tyčinky, namazané pečivo, či domácí buchta/koláč.

Na pití je nutné přibalit láhev s vodou/čajem, v chladném počasí doporučujeme termosku s teplým nápojem. 

Je lepší volit svačinu, která se dobře jí venku v terénu. Z toho důvodu prosíme, nedávejte na svačinu jogurty, pudingy ani přesnídávky, které je nutné jíst lžičkou.

Svačinu prosíme nenechávejte v průmyslovém obalu, ale v případě potřeby zabalte třeba do papírového/voskovaného ubrousku. V ideálním případě nebalte do alobalu ani do mikrotenového sáčku. Nechceme, aby po nás zůstával odpad. 

Pitný režim

Dále je nezbytné dodržovat pitný režim, proto si každé dítě nosí svou láhev na pití (v zimě termosku), kterou bude mít s sebou v batohu při cestě do lesa. V zázemí je k dispozici nádoba s kohoutkem, ve které bude k dispozici studený nebo teplý nápoj (dle venkovní teploty) na doplnění láhve/termosky. K nádobě mají děti neomezený přístup.