Stravování

Společné stravování považujeme za velmi důležité, neboť rituál společného jídla se vytrácí i z rodinného života. Ve Vrbínku si před jídlem společně říkáme průpověď, jejímž smyslem je přivést děti k vědomému vnímání předělu z jedné činnosti do druhé, k prožití sounáležitosti se společenstvím třídy a také k uvědomění si, že jídlo není samozřejmostí, ale darem.

Příklad průpovědi: „Všechno, co roste ze země, chutná a voní příjemně. Sluníčko s deštěm den co den rostlinky vytahují ven. Děkujem ti, sluníčko, žes uzrálo zrníčko, děkujem ti, země milá, žes to zrnko v sobě skryla. Dobrou chuť!“

Dopolední svačina

Do Vrbínku si děti nosí vlastní dopolední svačiny z domova ve svačinových krabičkách, které si ten den také odnášejí domů. Doporučujeme dítěti udělat pořádnou svačinu, ať pak vydrží domů do oběda. Její součástí může být čerstvé ovoce a zelenina (v zimě je dobrou alternativou sušené ovoce), oříšky, semínka, mysli a raw tyčinky, namazané pečivo, či domácí buchta/koláč.

Na pití je nutné přibalit láhev s vodou/čajem, v chladném počasí doporučujeme termosku s teplým nápojem. 

Je lepší volit svačinu, která se dobře jí venku v terénu. Z toho důvodu prosíme, nedávejte na svačinu jogurty, pudingy ani přesnídávky, které je nutné jíst lžičkou.

 

Oběd a odpolední svačina

Obědy i odpolední svačiny jsou zajištěny lesním klubem, a to formou rozvozu hotových jídel. Oběd se převáží v termoboxu v jednotlivých krabičkách, jídlo se podává teplé. Děti si každý den odnáší krabičku domů na umytí. Ve Vrbínku dbáme na pestrou stravu odpovídající zásadám racionální výživy, jež respektuje zdravotní hlediska dětí.

Pokud rodiče nechtějí školkovou stravu, mohou ji dítku na celý den zajišťovat sami – oběd musí být v kvalitní termosce na jídlo (např. značky Thermos, Esbit).

Pitný režim

Dále je nezbytné dodržovat pitný režim, proto si každé dítě nosí svou láhev na pití (v zimě termosku), kterou má s sebou v batohu při cestě do lesa. V zázemí je k dispozici nádoba s kohoutkem, ve které bude k dispozici studený nebo teplý nápoj (dle venkovní teploty) na doplnění láhve/termosky. K nádobě mají děti neomezený přístup.