Zázemí

Na zahradě

Naším zázemím pro opravdu velkou nepřízeň počasí je velká maringotka umístěná na oploceném pozemku o rozloze necelých 500 m2 v Ostravě – Heřmanicích. Je vybavena kamny, dětským posezením, didaktickými i výtvarnými pomůckami (pastelky, papíry, barvy, nůžky, lepidlo aj.), knihami i různými hračkami.

Opodál se nachází samostatná spinkárna, ve které má každé dítko svůj vlastní prostor na spaní (děti, které už odpoledne nespí, mezitím tvoří nebo odpočívají v maringotce), a sociální zařízení se separačními toaletami a termonádobou s tekoucí teplou vodou na umytí rukou včetně hygienických potřeb (toaletní papír, ekologické mýdlo, ručníky).

Díky ohništi si můžeme uvařit třeba polévku nebo se můžeme v zimě ohřát. Ale nejraději děti tráví čas na našem kopečku se skluzavkou nebo v prostorném pískovišti s kuchyňkou, která jevybavená opravdovým nádobím. Na své si tak určitě přijdou budoucí bagristi, architekti i malí kuchaři.

S dětmi se také pravidelně staráme o záhonky s bylinkami a jiným rostlinstvem. V praxi tak uvidí celý proces od přípravy půdy, zasazení semínek, první klíčení, až po vzrostlou rostlinu, která se sklidí nebo prostě uvadne.

Postupem času bychom chtěli vytvořit i další příjemné zákoutí pro děti na naší zahrádce – například hmyzí domeček, bosý chodník, kutilský ponk, stěnu na pokusy nebo zvonkohry různého typu.

Vzhledem k tomu, že na zahradě máme veškeré hrací prvky na dosah ruky, jsou děti průvodcům stále na očích.

V lese

V okolí klubu, dětskou chůzí asi 15 minut, se nachází krásný bukový les – Černý les, do kterého se uchylujeme téměř denně. Les je pro nás tou nejlepší učebnou a zároveň hřištěm, které nikdy neomrzí. Dětem nabízíme jak volnou, tak i řízenou zábavu s cílem přiblížit je co nejvíce k přírodnímu prostředí, jelikož vnímáme, že právě příroda je dnešním dětem čím dál vzdálenější. Není zde nouze o temná zákoutí, více či méně prudké svahy, stromy stojící i ležící, které tolik lákají k lezení, a poklidné vody opředené tajemstvím.

Pohyb v přírodě pomáhá rozvíjet hrubou motoriku (nerovný terén lesa plný kopečků, klád, kamenů či podkluzujícího listí nabízí nové možnosti, jak se učit ovládat své tělo), kreativitu (hraní s přírodninami mnohdy rozvíjí fantazii lépe než hra s běžnými hračkami) i sociální chování (v lese často dochází k situacím, kdy je potřeba kamarádovi podat pomocnou ruku, spolupracovat při stavbě bunkru nebo se jen podělit o svačinu).