Zázemí

Na zahradě

Naším zázemím pro opravdu velkou nepřízeň počasí je velké týpí (o podlahové ploše 28 m2) umístěné na oploceném pozemku o rozloze necelých 500 m2 v Ostravě – Heřmanicích. Týpí je vybaveno dětským posezením, didaktickými i výtvarnými pomůckami (pastelky, papíry, barvy, nůžky, lepidlo aj.), knihami i různými hračkami. Když je třeba, teplo nám zajisťuje kovové ohniště s ohrádkou kvůli bezpečnosti. Opodál se nachází sociální zařízení se separačními toaletami a termonádobou s tekoucí teplou vodou na umytí rukou včetně hygienických potřeb (toaletní papír, ekologické mýdlo, ručníky). U venkovního ohniště se ráno rádi scházíme a společně vítáme nový den. Ale nejraději děti tráví čas na našem kopečku nebo v pískovišti. 🙂

Postupně bude přibývat celá řada zajímavých prvků a zákoutí:

Maringotka

V letních měsících 2022 vybavíme zázemí útulnou vytápěnou maringotkou, která nám poskytne útočiště při nepříznivém počasí a umožní nám tak celodenní provoz.

Kopec se skluzavkou

Náš pozemek leží v rovině, proto jsme se jej rozhodli oživit kopečkem, který je zčásti travnatý a zčásti zemitý. Někdy se z něj stává nejvyšší hora světa, někdy je to loď, ze které je dobře vidět piráty na všech světových stranách. Každopádně, při cestě nahoru se člověk může pěkně zapotit. A když napadne sníh? Skvělé. Hurá, jde se bobovat! Časem ho plánujeme vybavit skluzavkou, a to bude teprve legrace!

Pískoviště s blátivou kuchyňkou

Další podstatnou součástí naší zahrady je prostorné pískoviště, které bude spojené s kuchyňkou, vybavenou opravdovým nádobím. Na své si tak určitě přijdou budoucí bagristi, architekti i malí kuchaři. Samozřejmě platí, čím mokřejší písek, tím lepší guláš z něj půjde uvařit 🙂

Schovávačka v proutěné chýši

Na správné zahradě nesmí chybět bunkr. A protože jsme Vrbínek, plánujeme přírodní schovku přímo z vrbového proutí.

Záhonky

S dětmi se budeme pravidelně starat o záhonky s bylinkami a jiným rostlinstvem. V praxi tak uvidí celý proces od přípravy půdy, zasazení semínek, první klíčení, až po vzrostlou rostlinu, která se sklidí nebo prostě uvadne. Na naší zahrádce si mohou děti také dle libosti obírat borůvky, maliny, rybíz nebo jahody. Čerstvým ovocem a bylinkami si společně zpestříme svačinky.  

Postupem času bychom chtěli vytvořit i další příjemné zákoutí pro děti na naší zahrádce – například hmyzí domeček, bosý chodník, kutilský ponk, stěnu na pokusy nebo zvonkohry různého typu.

Vzhledem k tomu, že na zahradě budeme mít veškeré hrací prvky na dosah ruky, budou děti průvodcům stále na očích.

V lese

V okolí klubu, dětskou chůzí asi 15 minut, se nachází krásný bukový les – Černý les, do kterého se uchylujeme téměř denně. Les je pro nás tou nejlepší učebnou a zároveň hřištěm, které nikdy neomrzí. Dětem nabízíme jak volnou, tak i řízenou zábavu s cílem přiblížit je co nejvíce k přírodnímu prostředí, jelikož vnímáme, že právě příroda je dnešním dětem čím dál vzdálenější. Není zde nouze o temná zákoutí, více či méně prudké svahy, stromy stojící i ležící, které tolik lákají k lezení, a poklidné vody opředené tajemstvím.

Pohyb v přírodě pomáhá rozvíjet hrubou motoriku (nerovný terén lesa plný kopečků, klád, kamenů či podkluzujícího listí nabízí nové možnosti, jak se učit ovládat své tělo), kreativitu (hraní s přírodninami mnohdy rozvíjí fantazii lépe než hra s běžnými hračkami) i sociální chování (v lese často dochází k situacím, kdy je potřeba kamarádovi podat pomocnou ruku, spolupracovat při stavbě bunkru nebo se jen podělit o svačinu).